Dział ds. Diagnozy i Pomocy Społecznej
Główne zadania Działu ds Diagnozy i Pomocy Społecznej
- Analiza potrzeb życiowych i podejmowanie działań zmierzających do umożliwienia przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych, których osoby lub rodziny nie są w stanie pokonać własnymi siłami.
- Inicjowanie nowych form wsparcia zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin i ich integracji ze środowiskiem.
- Przeprowadzanie środowiskowych wywiadów rodzinnych na wnioski zgłaszane przez zainteresowanych, inne osoby, instytucje i organizacje, a także z własnej inicjatywy na podstawie ustawy o pomocy społecznej.
- Prowadzenie pracy socjalnej w celu wspomagania osób i rodzin wymagających pomocy w osiągnięciu pełnej aktywności społecznej.
- Ustalanie sytuacji życiowej osób i rodzin zobowiązanych do alimentacji, sporządzanie wywiadów w tych rodzinach i przygotowywanie umów alimentacyjnych.
- Wnioskowanie o wystąpienie z powództwem alimentacyjnym na rzecz osób wymagających pomocy.
- Współpraca z instytucjami, organizacjami, sądami, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Policją, Powiatowym Urzędem Pracy itp. w zakresie pomocy osobom i rodzinom.
- Kierowanie rodzin do objęcia wsparciem asystenta rodziny, współpraca z asystentem rodziny.
- Współpraca z koordynatorami rodzinnej pieczy zastępczej oraz placówkami opiekuńczo – wychowawczymi oraz przeprowadzanie protokołów z rodzicami biologicznymi dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej.
- Przeprowadzanie wywiadów środowiskowych potwierdzających sprawowanie opieki nad osobą niepełnosprawną.
- Podejmowanie interwencji kryzysowej w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia dzieci i osób w kryzysie, zakładanie niebieskich kart.